SPIS TREŚCI
Po zalogowaniu do systemu mOrgaizer Finansów należy przejść do Ustawień konta i uzupełnić brakujące dane w zakładce Firma, Właściciel, Bilans otwarcia VAT, Bilans otwarcia PIT i Ustawienia wysyłki do Urzędu Skarbowego. Pozostałe ustawienia są dodatkowe.
Firma
Po przejściu do zakładki Firma należy uzupełnić brakujące dane w szczególności w pustych polach oznaczonych gwiazdką. Kluczowe jest zaznaczenie rodzaju ewidencji, gdyż na tej podstawie system będzie generował KPIR lub Ewidencję przychodu dla osób rozliczających się na ryczałcie.
Parametry dotyczące Rodzaju opodatkowania uzupełniane są według poniższego schematu:
W celu ustawienia parametru Podatnik VAT, należy kliknąć na czerwony przycisk Zmień, wprowadzić zakres (dat od rozpoczęcia działalności do najbardziej odległej) oraz określić odpowiednią wartość na Tak (czynny podatnik) lub Nie (osoba niezarejestrowana do podatku VAT).
Jeżeli klient rozliczany jest w systemie zewnętrznym, w celu ręcznego wprowadzenia podatków należy uzupełnić parametr Okres ręcznego rozliczania podatków. Po wybraniu Zmień należy wpisać zakres, w którym podatki będą wprowadzane ręcznie poprzez dowody wewnętrzne. Po uzupełnieniu dat od-do należy kliknąć Zapisz przy ustawieniach parametru.
W przypadku wątpliwości można skorzystać z niebieskich pytajników uściślających informację np. mimo to, że użytkownik nie jest czynnym podatnikiem VAT należy kliknąć Zmień, wprowadzić daty od - do oraz nie zaznaczać pola przy Podatnik VAT.
Właściciel
Po przejściu do zakładki Właściciel, należy nakierować myszką na istniejący wpis i wybrać edytuj, dzięki czemu wyświetli się szereg parametrów do uzupełnienia.
W Danych podatkowych i Danych do ZUS, analogicznie jak przy parametrach w zakładce Firma, należy kliknąć czerwony przycisk Zmień i wybrać zakres dat od rozpoczęcia działalności do najbardziej odległej, określając wartość odpowiednio na Tak lub Nie. Wymagane jest uzupełnienie wszystkich pól oznaczonych gwiazdka.
W systemie format dat, który jest wprowadzany w większości przypadków obejmuje jedynie miesiąc i rok wyjątkiem są parametry Udział i Uwzględnić kwotę wolną, w których wprowadzamy datę w formacie rok-miesiąc-dzień. W tej sytuacji parametry należy zawsze ustawić na 1 dzień miesiąca, w którym przypada rozpoczęcie działalności, tak aby system prawidłowo generował deklarację.
Dane do ZUS
Ustawienia w sekcji Dane do ZUS mają wpływ na kwotę składek ZUS generowanych automatycznie przez system.
W przypadku tej sekcji należy uzupełnić jedynie te parametry, które dotyczą składek użytkownika.
Bilans Otwarcia PIT
Po przejściu do zakładki Bilans Otwarcia PIT widoczna będzie tabela z podziałem na konkretne miesiące do uzupełnienia. O tym, jakie pola będą dostępne do edycji decyduje Data rozpoczęcia prowadzenia księgowości w aplikacji.
Na podstawie wprowadzonych danych w zakładkach Fakturowanie oraz Koszty zostaną utworzone dowody wewnętrzne sumujące wprowadzone kwoty dla każdego miesiąca, a także wygenerowane zostaną deklaracje. Informacje można wprowadzić na dwa sposoby:
- Oddzielne podsumowania dla każdego miesiąca,
- Dla ostatniego rozliczonego miesiąca wprowadzić wartości narastająco.
Bilans Otwarcia VAT
Bilans otwarcia VAT należy uzupełnić w przypadku posiadanej nadwyżki z deklaracji VAT, które nie były generowane w systemie. W bilansie otwarcia VAT można również wprowadzić proporcję sprzedaży mieszanej.
Ustawienia wysyłki do Urzędu Skarbowego
Zakładka Ustawienia wysyłki do Urzędu Skarbowego służy do sparametryzowania ustawień wysyłki deklaracji VAT oraz pliku JPK_V7 do Urzędu Skarbowego. Użytkownicy systemu mają możliwość skorzystania z wysyłki za kwoty do autoryzacji.
Wysyłanie deklaracji za pomocą kwoty do autoryzacji
Zaznaczenie pola Automatycznie wyślij PIT roczny oraz JPK-V7 do Urżędu Skarbowego oraz wprowadzenie poprawnej wartości w polu Kwota do autoryzacji spowoduje, że wysyłane deklaracje z systemu będą wysyłane podczas pełnego zamknięcia miesiąca oraz autoryzowane kwotą przychodu z odpowiedniego zeznania rocznego.
Jeśli deklaracja nie będzie wysyłana z systemu, należy zaznaczyć parametr Nie wysyłaj. Będę dostarczać PIT roczny oraz wydruki plików JPK-V7 do Urzędu Skarbowego.
Zaznaczenie pola Wysyłaj eDeklaracje na bramkę testową Ministerstwa Finansów służy sprawdzeniu czy format deklaracji jest poprawny. Dane autoryzacyjne, takie jak kwota autoryzacji oraz dane osobowe, nie są weryfikowane. Fakt dostarczenia deklaracji na bramkę testową nie oznacza zatem, że zostanie dostarczona do Urzędu Skarbowego.