W przypadku rozliczania w zewnętrznym systemie księgowym klientów posiadających konto w mBanku oraz system mOrganizer Finansów, istnieje możliwość wprowadzania do systemu podatku ZUS/VAT/PIT/PPE do zapłaty dokumentem wewnętrznym specjalnego typu, na podstawie którego w zakładce Moja księgowość/ZUS i podatki zostanie utworzone wpisy z wysokością podatku do zapłaty. Dzięki takiemu zaksięgowaniu klienci będą mogli opłacić składki ZUS za pośrednictwem systemu mOrganizer Finansów.
W pierwszej kolejności należy dokonać pełnej parametryzacji konta klienta. W tym celu należy uzupełnić poprawnie okres rozpoczęcia prowadzenia rozliczeń w systemie w Ustawienia/Bilans otwarcia PIT:
Następnie należy uzupełnić parametry w zakładce Ustawienia/Firma zaczynając od danych podstawowych:
Kolejnym krokiem jest wprowadzenie rozliczenia VAT - jeśli klient nie jest czynnym podatnikiem VAT wówczas wpis należy uzupełnić poprzez opcję Zmień wprowadzając zakres dat (data od może być datą rozpoczęcia działalności zaś data do może być datą odległą w przyszłości):
Jeśli klient nie jest podatnikiem VAT daty powinny być wprowadzone zaś checkbox pod spodem powinien być pusty. Wówczas wtedy wartość wpisu będzie miała wartość NIE. Jeśli klient jest czynnym podatnikiem VAT - checkbox należy zaznaczyć aby wartość wpisu była na TAK. Te czynności należy powtórzyć przy pozostałych parametrach:
Bardzo ważnym wpisem, który umożliwi ręczne księgowanie podatków jest parametr Okres ręcznego rozliczania podatków. W kafelkach Dane kontaktowe należy wprowadzić dane kontaktowe klienta zaś po prawej stronie dane kontaktowe księgowego prowadzącego.
Z listy należy wybrać prawidłowy Urząd Skarbowy oraz wygenerować mikrorachunek podatkowy, ponieważ na te rachunek klient będzie przelewać należności podatkowe:
Okres ręcznego rozliczania podatków nie będzie generować deklaracji PIT/PPE oraz VAT zaś aby wyłączyć również generowanie deklaracji ZUS DRA należy na końcu strony w Ustawieniach zaawansowanych dodać wpis z datami oraz zaznaczyć checkbox (wartość wpisu powinna być na TAK):
Kolejnym krokiem jest parametryzacja w Ustawienia/Właściciel zaczynając od danych podstawowych klienta:
Można wygodnie skorzystać z opcji po prawej stronie Kopiuj dane z firmy a jeśli w dalszym ciągu będzie brakować informacji w kafelkach - wówczas można uzupełnić te braku pobierając dane z GUS drugim przyciskiem po prawej stronie.
W obszarze Danych podatkowych trzeba wprowadzić informacje o podatku dochodowym/ryczałtowym klienta:
W obszarze Danych do ZUS trzeba wprowadzić informacje dotyczące rozliczania składek ZUS klienta oraz wybrać odpowiedni oddział, pod który klient podlega jak również wygenerować prawidłowy mikrorachunek podatkowy do opłacenia składek:
Po uzupełnieniu parametrów należy przejść do zakładki Przychody/Kontrahenci aby uzupełnić kontrahenta ZUS oraz Urząd Skarbowy gdyż dla tych podmiotów będą wprowadzane ręcznie dowody wewnętrzne (podatkowe).
Księgowanie ręcznie podatku ZUS do zapłaty
W tym celu należy przejść do zakładki Koszty/Faktury kosztowe i po wybraniu po prawej przycisku Dodaj wydatek należy odszukać szablon ZUS właściciela do zapłaty :
Uzupełnienie szablonu należy zacząć od wybrania kontrahenta ZUS a następnie należy wprowadzić czytelny numer dokumentu (nazwa podatku oraz miesiąc i rok) oraz wprowadzenie dat na ostatni dzień miesiąca (przyjmując, że traktujemy za datę zapisu księgowego ostatni dzień miesiąca, którego ta operacja dotyczy):
Do uzupełnienia pozostają również trzy wiersze ZUS51, ZUS52 oraz ZUS53 z podaniem kwoty oddzielnie dla każdej składki. W zależności pod jakie składki klient podlega (Ulga na start, ZUS preferencyjny itp.) - należy dostosować uzupełnienie odpowiednich komórek do obowiązujących daną firmę składek w konkretnym okresie. W kafelku Opis towaru trzeba też poprawić opis na prawidłowy uwzględniając miesiąc dla którego odbyło się księgowanie składki.
W kafelku Opis transakcji gospodarczej również należy uzupełnić poprawny okres księgowania składki. W kafelku Rodzaj płatności należy wybrać Przelew a następnie wybrać ustawiony przy kontrahencie ZUS domyślny mikrorachunek podatkowy. Mikrorachunek podatkowy dla kontrahenta ZUS powinien być wygenerowany w Ustawienia/Właściciel oraz dodany do kontrahenta ZUS dodanego ręcznie do listy.